تلویزیون-های-منحنی

سازنده های تلویزیون پس از تولید صفحه های بزرگ ال سی دی و ال ای دی و ... بیکار ننشسته اند و دست به تولید تلویزیون های منحنی زده اند که قول داده اند تا تصویری فراگیرتر را به ارمغان بیاورند.
اما این صفحات شفاف منحنی قیمت های بسیاری هم دارند در برخی موارد 30 تا 40 درصد بیشتر از تلویزیون های صفحه تخت.
ولی این صفحات چه چیزی برای عرضه دارند؟

چشمها دوستش دارند

تلویزیون-منحنی

تلویزیون های منحنی فقط چشم نواز نیستند بلکه آنچه هستند که چشمها می خواهند و دوستشان دارند. مسئله "فراگیری بیشتر" با شکل و ساختار کره چشم انسان مرتبط است.
هرچند که تلویزیون ها به سمت صفحات تخت پیش می روند ولی چشم های شما گرد هستند. این به این معناست که دید شما محدود به آنچه که دقیقا در مقابل شماست، نیست بلکه اتفاقات اطراف هم در محدوده دیدتان هستند.
تلویزیون ها ی منحنی ادعا دارند که می توانند این تجربه دنیای واقعی را با احاطه کردن شما توسط تصاویر روی صفحه تلویزیون، تکرار کنند.
آناتومی چشمها هم نقش دارد. شبکیه ما دارای دو نوع گیرنده نور است که مخروط و میله نام دارند. به بیان ساده تر مخروط مسئول حساسیت نسبت به رنگهاست و در مرکز شبکیه متمرکز شده است.
میله ها، حساس تر بوده و تعدادشان هم بیشتر است، حرکات را درک می کنند و در حاشیه شبکیه چگالتر هستند.
گفته می شود که یک صفحه منحنی وسیعتر نمایش، بیشتر میله ها را در چشم تحریک می کند، حواس ما را برای درک چشم اندازهای فوق العاده ای فعال می کند که فقط می توان در مناظر طبیعی دید.
نتیجه این درس زیست شناسی درک عمق بیشتر(به خاطر اینکه تصویر روی چندین سطح وجود دارد)، کنتراست غنی تر، (به خاطر اینکه در یک منطقه گسترده منحنی به جای پراکنده کردن نور آن را به سمت بیننده متمرکز می کند) و تصاویر واضح تر در لبه های تصویر است.

اندازه تلویزیون مهم است

تلویزیون-منحنی-بزرگ

صفحات منحنی که در محیط های تئاتر و تجاری وجود دارند اندازه آنها از یک دیوار تا دیوار دیگر و ارتفاعشان از زمین تا سقف است و چون تماشاگران بصورت منحنی می نشینند همه کاملا تحت پوشش قرار می گیرند.
در محیط یک اتاق نشیمن معمولی، با یک تلویزیون منحنی کوچکتر اما ارزانتر مثلا 55 یا 65 اینچی، منطقه پوششی در مقایسه با یک صفحه تخت به طور موثری به یک نقطه کاهش می یابد که مستقیما در مقابل صفحه نمایش و در یک فاصله دید کوتاهتر قرار می گیرد.
در یک خانه معمولی آن نقطه فقط می تواند یک یا دو تماشاچی را پوشش دهد و هر شخصی که به اندازه کافی بدشانس باشد تا در نقطه ای خارج از این منطقه بنشیند تجربه ای تلخ و شیرین از تماشای این تلویزیون خواهد داشت.
در حقیقت هنگامیکه حدود 35 درجه دورتر(از هر طرف آن نقطه) بنشینید در مقایسه با نشستن در فضای دورتر تصویر نزدیکتر به شما به صورت به هم فشرده دیده می شود. برخی تماشاگران این را خسته کننده و آزاردهنده می دانند چرا که مغز تلاش می کند تا این بهم ریختگی را درست کند.
اگر بازهم دورتر بنشینید لبه های تلویزیون به علت شکل منحنی که دارد جلوی بخشی از تصویر را می گیرند.
اما اندازه ایت نقطه با اندازه تلویزیون ارتباط مستقیم دارد و این بدان معنی است که می توانید اکثر این مشکلات را با خرید یک تلویزیون بزرگتر حل کنید.
بر اساس بیشتر گزارشها حداقل سایز تلویزیون منحنی که می تواند پوششی عالی برای تجربه یک صفحه نمایش منحنی را داشته باشد، 70 اینچ است که البته باید بهای آن را هم بپردازید چیزی حدود 6000 دلار یعنی تقریبا 21 میلیون تومان.

مشکل بازتاب نور و تصاویر و تغییر شکل تصاویر

مشکل-بازتاب-در-تلویزیون-های-منحنی

درحالی که صفحه بزرگتر بهتر است اما مشکلاتی را که ممکن است با یک تلویزیون منحنی داشته باشید را حل نمی کند.
دو تا از سخت ترین این مشکلات بازتاب نور و تصاویر و تغییر شکل تصاویر است. همه تلویزیون ها نور اطراف را منعکس می کنند. نور چراغها، پنجره و یا قاب براق یک تابلو. برخی اتاق نشیمنشان را با دقت طراحی می کنند و یا پولهای زیادی بابت طراحی به طراحان دکوراسیون می پردازند تا این مشکل را به حداقل برسانند. اما اکثرا با این مشکل زندگی می کنند.
بازتاب در تلویزیون های منحنی سخت تر از آن است که بتوان آن را نادیده گرفت. برخلاف یک صفحه نمایش تخت که صرفا نور چراغ را منعکس می کند تلویزیون منحنی مثل آینه هایی عمل می کند که در شهربازی ها وجود دارد و تصاویر را کج و معوج می کنند و بازتاب ها را در طول یک نوار گسترده در صفحه نمایش بازتاب میدهد که تقریبا نادیده گرفتن آن را غیر ممکن میسازد.
بهترین راه برای حل این مشکل این است که به فکر قرار دادن تلویزیون در مکانی باشید که کمتر در معرض نور چراغها و یا پنجره باشد و اتاق را تا جایی که امکان دارد تاریک کرد.
با مشکل بعدی سخت تر می توان مقابله کرد. برخی از تماشاگران این نوع تلویزیون گزارش یک نوع اثر پاپیون مانند را هنگام مشاهده تصاویر Letterbox (هنگامیکه تصویر فقط در وسط صفحه نمایش است و در بالا و پایین دو نوار مشکی وجود دارد) داده اند. به طوریکه نوار عمودی بالا به سمت گوشه ها و بالا کشیده می شود و نوار پایین به سمت گوشه ها و پایین کشیده می شود. میزان نامنظمی و بد شکلی در تصویر به نظر می رسد که به مکانی که در آن قرار دارید ربط دارد.
همینطور گزارش شده است که اگر موقعیت دید عمودی شما خیلی بالا یا خیلی پایین باشد در هر نوع تصویر امکان درهم ریختگی و نامنظمی وجود دارد.

متصل کردن به دیوار

متصل-کردن-تلویزیون-منحنی-به-دیوار

به خاطر تمام مزیت هایی که تلویزیون های صفحه تخت از لحاظ تکنولوژی با خود به ارمغان آوردند فراموش کردن اینکه دلیل اصلی که مصرف کنندگان این تلویزیون ها را انتخاب کردند این بود که می توانستند آنها را روی دیوار نصب کنند که فضای بسیار ناچیزی را اشغال می کنند، کار مشکلی نیست.
و برخلاف آن تلویزیون های بزرگ جعبه مانند، تلویزیون های صفحه تخت راحت تر با دکور خانه ترکیب می شوند و هنگامیکه از آنها استفاده نمیشود راحت تر می توان آنها را نادیده گرفت.
خیلی از تلویزیون های منحنی قدیمی را نمیشد به دیوار متصل کرد ولی اخیرا مدل های جدید این قابلیت را دارند اما اینگونه واقعا بد و بی ظرافت به نظر می رسند.
لبه های منحنی از دیوار بیرون می زند و حالت ناپیدا بودنی که صفحات نازک دارند را از بین میبرد. اگرچه این موضوع برای خیلی از افراد اهمیت ندارد اما اگر زیبایی شناسی برای شما دارای اهمیت باشد، چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر قصد خرید دارید با دقت عمل کنید

تولید کنندگان تلویزیون در اینکه صفحات منحنی، آینده تلویزیون ها هستند مصمم به نظر می رسند، اما هنوز هم تردیدهایی وجود دارد.
در اینکه این تلویزیون ها می توانند پوشش بیشتری از لحاظ دیداری نسبت به تلویزیون های صفحه تخت داشته باشند شکی نیست اما مقدار پولی که نیاز است برای یک صفحه نمایشی بپردازید که به اندازه ای بزرگ باشد که بتوان از مزایای آن استفاده کرد- البته بدون در نظر گرفتن فضای اتاقی که قرار است آن را در خود جای دهد- این تلویزیون ها صرفا جنبه تزئینی و تجملاتی دارند.
اما اگر خرج کردن هزینه اضافی برای داشتن تلویزیون های نسل آینده برایتان اهمیتی ندارد پس حداقل یک مدل 70 اینچی را بخرید البته بعد از ارزیابی محیطی که قرار است تلویزیون در آن قرار گیرد. در غیر اینصورت می توانید 12 ماه یا بیشتر صبر کنید تا تولید کنندگان اکثر مشکلاتش را برطرف کنند و یا تلویزیون های منحنی قدیمی می شوند و مدل های جدیدتری جایگزین آن خواهد شد.

انواع فیلم های سه بعدی ۱۳۹۹/۵/۱۵ ۵:۲۷:۵

فیلم-های-سه-بعدی

امروزه با گسترش تلویزیون های هوشمند که امکان پخش فیلم های سه بعدی را دارند تقاضای دیدن این فیلم ها هم افزایش یافته است اما همه فیلم های سه بعدی یکسان نیستند.
برخی از فیلمها به صورت سه بعدی فیلمبرداری می شوند و برخی دیگر به صورت دو بعدی فیلمبرداری شده و سپس به سه بعدی تبدیل می شوند.

 سه بعدی واقعی: فیلمهایی که توسط دوربین های مخصوص سه بعدی از دو زاویه به طور همزمان فیلمبرداری می شوند(تقریبا چیزی شبیه به عملکرد چشم انسان) فیلم های سه بعدی واقعی هستند.
این نوع فیلم ها تجربه سه بعدی دقیقتری را ارائه می دهند و عمق در آنها محسوس است. هزینه ساخت این فیلم ها بسیار بیشتر از فیلم های معمولی است.

فیلم هایی که تبدیل به سه بعدی شده اند: در این نوع فیلم ها، فیلمبرداری توسط دوربین های دو بعدی انجام می شود و سپس توسط کامپیوتر جلوه سه بعدی به آن داده می شود البته این کار هم نیازمند افراد متخصص است.
در این نوع سه بعدی تصاویر عمق و حجمی که در سه بعدی واقعی وجود دارد را ندارند. چون اطلاعات دیداری کافی برای خلق زاویه دید چشم دوم وجود ندارد و به جای اینکه اشیا را با حجم واقعی ببینید نتیجه چیزی شبیه چند لایه کاغذ مسطح با عمق های مختلف می شود.
حتی ممکن است ناهنجاری های تصویری یا هاله هایی اطراف اشیا نزدیک به دوربین ببینید.
دلیل ساخت فیلم های سه بعدی اینگونه به علت هزینه بالای ساخت فیلم های سه بعدی واقعی است.

البته در بعضی موارد ممکن است فیلم هایی که توسط کامپیوتر تبدیل به سه بعدی اند بهتر از نوع واقعی آنها باشند ولی در کل می توان گفت فیلم هایی که به صورت سه بعدی فیلمبرداری شده اند تجربه بهتری را از آنهایی که به سه بعدی تبدیل شده اند ارائه می دهند.
در زیر برخی فیلم های سه بعدی با تفکیک سه بعدی واقعی و تبدیل به سه بعدی کامپیوتری آمده است.

فیلم هایی که سه بعدی فیلمبرداری شده اند:

The Martian
Inside Out
Minions
Ant-Man     X-Men: Days of Future Past
The Hobbit: An Unexpected Journey
Toy Story 3
Avatar
Up

فیلم هایی که تبدیل به سه بعدی شده اند:

Star Wars: The Force Awakens
Everest
Maze Runner: The Scorch Trials
Ant-Man
Terminator Genysis
Jurassic World
San Andreas
Mad Max: Fury Road
Avengers: Age of Ultron     
Gravity     
Star Trek Into Darkness     
Harry Potter and the Deathly Hallows: Pt 2

اتصال-موبایل-به-تلویزیون-هوشمند

با استفاده از screen mirroring شما می توانید تصویر موبایل گلکسی خودتان را روی صفحه تلویزیون سامسونگ یا هر تلویزیون اچ دی دیگری که دارای AllShare Cast Wireless Hub باشد، بصورت بیسیم داشته باشید.
دستگاه هایی که از این امکان پشتیبانی می کنند:

Samsung Galaxy S3    Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S5 Samsung Galaxy Note 2
Samsung Galaxy Note 3  Samsung Galaxy Note 4/Edge

 آماده سازی تلویزیون سامسونگ برای screen mirroring

تلویزیون سامسونگی که با این فناوری سازگار باشد براحتی با آن کار می کند.
برای راه اندازی screen mirroring کلید سورس کلید-سورس-ریموت-کنترل-تلویزیون-سامسونگ را روی ریموت کنترل فشار دهید
و Screen Mirroring را روی صفحه تلویزیون انتخاب کنید.


screen-mirorring-تلویزیون-سامسونگ
سپس با تصویر زیر مواجه می شوید در این حالت تلویزیون منتظر می ماند تا گوشی به آن متصل شود.
screen-mirorring-تلویزیون-سامسونگ
اگر روی گوشی تنظیمات لازم را انجام داده باشید کار تمام است و حال می توانید تصویر موبایلتان روی تلویزیون داشته باشید. تنظیمات گوشی در ادامه همین پست موجود است.


آماده سازی سایر تلویزیون های hd برای screen mirroring

اسمارت-کست-سامسونگ-برای-برقراری-اتصال-گوشی-و-تلویزیون
یک تلویزیون hd از همان ابتدا برای screen mirroring آماده نیست و به AllShare Cast Wireless Hub به عنوان پل ارتباطی بین گوشی و تلویزیون احتیاج است.

مراحل راه اندازی AllShare Cast Wireless Hub

ابتدا دستگاه را روشن کرده و منتظر بمانید تا چراغ قسمت بالای دستگاه قرمز شود.
AllShare Cast Wireless Hub و تلویزیون را بوسیله یک کابل HDMI به یکدیگر وصل کنید.
سورس تلویزیون را به HDMI تغییر دهید.
صبر کنید تا AllShare Cast Wireless Hub تلویزیون را شناسایی کند. وقتی تلویزیون شناسایی شد چراغ نشانگر دستگاه بصورت قرمز چشمک زن درمی آید.
هنگام چشمک زدن دکمه Reset را بزنید.
چراغ نشانگر وضعیت به رنگ آبی درمی آید و نشان دهنده این است که تلویزیون شما برای screen mirroring آماده است.

حالا که تلویزیون آماده شده است می توانید تصویر گوشی را در تلویزیون ببینید برای اینکار طبق مراحل زیر عمل کنید:

وارد منوی برنامه ها در گوشی خود شوید

نحوه-راه-اندازی-اسکرین-میرورینگ

پس از آن روی تنظیمات کلیک کنید
نحوه-راه-اندازی-اسکرین-میرورینگ
در قسمت تنظیمات زیر ارتباط و اشتراک گذاری روی screen mirroring کلیک کنید
نحوه-راه-اندازی-اسکرین-میرورینگ
پس از فعال کردن screen mirroring گوشی شما برای تلویزیون های موجود شروع به جست و جو می کند
نحوه-راه-اندازی-اسکرین-میرورینگ
وقتی نام تلویزیون نمایان شد روی آن کلیک کنید تا ارتباط برقرار شود
نحوه-راه-اندازی-اسکرین-میرورینگ
حالا می توانید تصویر گوشی را روی تلویزیون ببینید

نحوه-راه-اندازی-اسکرین-میرورینگ

 

دانلود کلیپی درباره چگونگی استفاده از اسکرین میرورینگ در تلویزیون های سامسونگ


دانلود کلیپ
زمان : 2 دقیقه
 

اشتراک-گذاری-فایلها-با-تلویزیون-هوشمند

یکی از امکانات جالب تلویزیون های هوشمند این است که بوسیله آنها می توان ویدیوها، تصاویر و فایل های موسیقی را که بر روی سایر دستگاهها مانند موبایل،تبلت و یا کامپیوتر دارید به صورت بیسیم بر روی صفحه بزرگ تلویزیون پخش کرد.
البته برای اینکار به برنامه هایی نیاز است تا بتواند این ارتباط را برقرار کند.
این را هم بگوییم که اکثر این قبیل دستگاهها به طور پیش فرض از این فناوری برخوردار بوده(به خصوص اگر دو دستگاه از یک برند باشند) و در اکثر موارد نیازی به نصب این برنامه ها نیست اما استفاده از این برنامه ها کار را راحت تر می کند و کنترل بیشتری هم روی فایلها خواهید داشت.

سامسونگ
نرم افزار اشتراک گذاری فایلها
با برنامه Smart View (اسمارت ویو) سامسونگ که استفاده از آن بسیار آسان است فایل های تصویری و صوتی خود را با تلویزیونتان به اشتراک بگذارید.
دانلود برنامه
ویندوز

توجه: سامسونگ اعلام کرده است که نرم افزار اسمارت ویو (Smart View) از ۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ برابر با ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹ برای دستگاه هایی با سیستم عامل اندروید و iOS دیگر ساپورت نخواهد شد.
اندروید
iOS

ال جی
نرم افزار اشتراک گذاری فایلها
برنامه Smart Share (اسمارت شیر) ال جی هم مانند سایر برنامه های دیگر برندها به شما امکان به اشتراک گذاری فایل ها را از روی تبلت، موبایل و کامپیوتر به تلویزیون را می دهد.
این برنامه روی خود تلویزیون وجود دارد ولی بر روی سایر دستگاهها باید نصب گردد.
دانلود برنامه برای سیستم عامل های مختلف
ویندوز
مکینتاش
اندروید
ریموت کنترل ال جی برای اندروید که با تلویزیون های 2012 به بعد کار می کند
دانلود ریموت کنترل ال جی برای اندروید

iOS این برنامه ریموت کنترل هم می باشد
دانلود ریموت کنترل برای iOS

پاناسونیک
نرم افزار اشتراک گذاری فایلها
برنامه ریموت کنترل پاناسونیک به شما امکان کنترل تلویزیون از طریق wifi را میدهد و همچنین از طریق این برنامه می توانید تصاویر و ویدیوهای خود و موسیقی و صفحات وب را با تلویزیون به اشتراک بگذارید.
همچنین می توان از این برنامه بعنوان کنترل کننده بازی ها در تلویزیون و تماشای تلویزیون روی موبایل یا تبلت استفاده کرد.
توجه داشته باشید که برخی ویژگی های این برنامه در همه مدل های تلویزیون پاناسونیک پشتیبانی نمی شوند.
لینک دانلود برای اندروید
اندروید 4 به بالا
لینک دانلود
iOS 7 یا بالاتر
لینک دانلود

تلویزیون هوشمند چیست؟ ۱۳۹۹/۵/۱۵ ۵:۳۳:۵

تلویزیون های هوشمند به شما این امکان را میدهند که از وبگردی روی یک صفحه بزرگ لذت ببرید و به برنامه ها و بازیهای زیادی دسترسی داشته باشید
در اینجا می خواهیم توضیح دهیم که با داشتن یک تلویزیون هوشمند چه چیزهایی در اختیار خواهید داشت و چگونه حریم شخصی خود را در هنگام استفاده از یک تلویزیون هوشمند حفاظت کنید.
تلویزیون-هوشمند-

فواید تلویزیون های هوشمند چیست؟

اکثریت تلویزیون های مدرن امروزی دارای قابلیت های هوشمند هستند و کم کم خریدن یک تلویزیون غیر هوشمند دارد سخت می شود.
لازم نیست حتما تلویزیون هوشمند  خود را به اینترنت متصل کنید تا بتوانید تلویزیون تماشا کنید اما اگر این کار را انجام دهید فواید متعددی دارد، از جمله:

برنامه ها: برنامه ها یا از قبل بر روی تلویزیون نصب شده اند و یا می توان آنها را از اپ استورها(بازار برنامه) دانلود کرد. اکثر تلویزیون ها  برنامه هایی را ارائه می دهند که می توان با آنها از طریق اینترنت تلویزیون و یا فیلم تماشا کرد مثل نتفلیکس، یا  برنامه های شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و توییتر و ...

وبگردی: بیشتر تلویزیون های هوشمند دارای مرورگر وب از پیش نصب شده هستند که به شما این امکان را می دهد تا با خیال آسوده همانطور که روی مبل خود نشسته اید، صفحات وب، تصاویر و ویدئوها را مرور کنید.

امکانات اضافی: برندهای مختلف تلویزیون های هوشمند خدمات اضافی برای متمایز کردن برند خودشان از دیگری ارائه می دهند، مانند شخصی سازی صفحه خانگی و یا توصیه هایی برای تماشای فیلمها بر اساس ذایقه شما.
برخی مفید هستند و برخی دیگر هم صرفا جهت تبلیغات است.


به چه چیزهایی احتیاج خواهید داشت

اینترنت: برای اینکه تلویزیون شما آنلاین باشد به اینترنت نیاز دارید. بیشتر تلویزیون های هوشمند دارای وای فای هستند یعنی به صورت بی سیم قادر به اتصال به مودم می باشند. برخی دارای وای فای داخلی هستند و برای برخی باید دانگل وای فای تهیه کرد.
همچنین می توانید با کابل هم تلویزیون را به مودم وصل کنید.

سرعت اینترنت بالا: اگر می خواهید ویدئوهای با کیفیت اچ دی و یا اولترا اچ دی را از طریق اینترنت روی تلویزیونتان ببینید برای داشتن تجربه ای بهتر لازم است که اینترنتی با سرعت بالا داشته باشید.

لایسنس تلویزیون: این مورد فقط وقتی لازم است که بخواهید از برخی  برنامه های پخش اینترنتی تلویزیون مثل آی پلیر و یا آی تی وی پلیر استفاده کنید، در غیر اینصورت برای تماشای دیگر ویدئوها نیازی نیست.

برندهای ارائه دهنده تلویزیون های هوشمند

اکثر برندهای بزرگ، تلویزیون های هوشمند را ارائه می دهند مثل ال جی، پاناسونیک، سامسونگ و سونی اما هرکدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند.


تلویزیون هوشمند سامسونگ

 بیشتر تلویزیون های جدید سامسونگ هوشمند هستند از سری 5500 گرفته تا مدل های بالاتر.
در تلویزیون هوشمند سامسونگ شما اسمارت هاب را خواهید داشت بعلاوه یک مرورگر وب خوب و تعداد زیادی اپلیکیشن.

کار کردن با پلتفرم سامسونگ آسان است هرچند انجام همه این کارها با ریموت کنترل تلویزیون کمی چالش برانگیز است.
سامسونگ همچنین یک ریموت کنترل هوشمند لمسی نیز ارائه داده است که فقط برای تلویزیون های مدل بالاتر آن موجود است.


تلویزیون هوشمند ال جی

در سال 2014 ال جی نسل جدید تلویزیون هایش را که مجهز به تکنولوژی سیستم عامل web (که قبلا در دستگاه های موبایل دیده شده بود) بود، ارائه کرد.
یک بهبود مهم در پلتفرم نسبتا بهم ریخته Legacy ال جی این است که webOS دارای یک نوار اجرا کننده در پایین صفحه است که به شما اجازه دسترسی سریع به برنامه مورد علاقه تان را می دهد مثلا برنامه ها یا مرورگر وب و ....
مانند سامسونگ ال جی هم دو نوع ریموت کنترل ارائه میدهد یک ریموت کنترل استاندارد و یک مجیک ریموت که دومی کمی شبیه ویموت نینتندو عمل می کند با یک نشانگر روی صفحه که می توان بر روی برنامه ها کلیک کرد.
استفاده از این ریموت کنترل با عملکردهای یک تلویزیون هوشمند بسیار لذت بخش است اما متاسفانه این ریموت کنترل به صورت رایگان فقط همراه تلویزیون های گران قیمت می باشد و در غیر اینصورت باید جداگانه خریداری شود و البته روی برخی از مدل ها هم اصلا کار نمی کند.


تلویزیون های هوشمند سونی

سونی تعداد برنامه های خوبی را ارائه می دهد مثل نتفلیکس، آمازون ویدئو و .... .
همه تلویزیون های سونی سرویس sony video unlimited را به طور پیشفرض دارند که فیلم ها و ویدئو هایی برای تماشا ارائه میدهند.
سونی تنها برندی است که در سرویس تلویزیون هوشمندش تبلیغات ندارد.
استفاده از ویژگی های هوشمند تلویزیون سونی با ریموت کنترل معمولی می تواند زجر آور باشد. سونی یک ریموت کنترل جدید که صفحه ای شبیه به پد لمسی لپ تاپ دارد ارائه داده ولی هنوز هم هدایت کردن ویژگی های هوشمند تلویزیون راحت نشده است.
مرورگر وب آن هم چنگی به دل نمیزند.
در سال 2015 سونی تلویزیون هایش را به اندروید تی وی مجهز کرد البته فقط مدلهای اچ دی و 4k هایش را.
این تلویزیون هوشمند اکنون دارای ویژگی هایی از قبیل برنامه ها و بازی ها و دیگر سرویس های اینترتی است که با رابط کاربری زیبایی ارائه شده است.


تلویزیون های هوشمند پاناسونیک

پاناسونیک نسبت به سایر برندها مانند ال جی و سامسونگ دیرتر اقدام به تولید تلویزیون هوشمند کرد ولی اکنون توان رقابت با سایر برندها را دارد.
بزرگترین ویژگی پاناسونیک صفحه خانگی است که می توانید به دلخواه خود آن را با برنامه های مورد علاقه تان، میانبرها و حتی دکوراسیون دلخواه شخصی سازی کنید.
پاناسونیک یک برنامه رایگان با نام swipe and share برای دانلود قرار داده است که به کمک آن می توان ویدئو و عکس ها را با تلویزیون به اشتراک گذاشت.
برخی از دستگاه های پاناسونیک دارای برنامه TV Anywhere هستند که به کاربر امکان تماشای کانالهای تلویزیونی و یا برنامه های ضبط شده را از طریق موبایل یا تبلت میدهد.
کار با تلویزیون های هوشمند پاناسونیک راحت است البته که هنوز جای کار دارد. در ابتدا کار با تلویزیون ممکن است کمی مشکل باشد بخصوص اگر از ریموت کنترل معمولی به جای ریموت کنترل لمسی با قابلیت کنترل صوتی استفاده کنید.
در سال 2015 برخی تلوزیون های پاناسونیک به سیستم عامل فایرفاکس همان مرورگر معروف وب مجهز شدند. سیستم عامل فایرفاکس صفحه خانگی جدید و قابل ویرایشی علاوه بر دیگر ویژگی های متعددش دارد.

چگونه تلویزیون فعلیتان را هوشمند کنید

ااگر نمیخواهید برای یک تلویزیون هوشمند پول خرج کنید، راه های ارزانتری هم برای داشتن اینترنت روی تلویزیون وجود دارد که شامل:

کروم-کست-گوگل

اپل-تی-وی


استریم باکس ها: دستگاه هایی هستند که می توانند تلویزیون شما را با قیمتی خیلی پایینتر هوشمند سازند. مانند اپل تی وی و کروم کست گوگل و ... که می توانید از طریق آنها به برخی ویدئوها و برنامه ها دسترسی داشته باشید.

کابل-vga

کابل-hdmi

کابل-dvi

کامپیوتر: اگر تلویزیونتان را به کامپیوتر متصل کنید می توانید از آن به عنوان یک صفحه نمایش بزرگ استفاده کنید. برای اینکار به یک کابل VGA آنالوگ نیاز دارید. برخی دیگر تلویزیون ها می توانند از طریق سوکت DVI و یا HDMI به کامپیوتر وصل شوند.

تلویزیون هوشمند می تواند کارهای شما را زیر نظر بگیرد

سازندگان تلویزیون های هوشمند می توانند کارهایی که شما با تلویزیونتان انجام می دهید را زیر نظر بگیرند. مثلا اینکه چه تماشا می کنید، چه دکمه ای را روی ریموت کنترل فشار می دهید و چه وبسایتهایی را مرور می کنید.
این کار می تواند فایده هم داشته باشد مثلا ارائه پیشنهادات هر چه بهتر به شما برای تماشا اما نکات منفی هم دارد. سازندگان تلویزیون می توانند از این طریق اطلاعات زیادی از شما بدست آورند تا از طریق آن بتوانند تبلیغات هدفمند برای شما ارسال کنند و پول به جیب بزنند.
شما خودتان با قبول شرایط و قوانین تلویزیون اجازه انجام این کار را می دهید. البته می توانید آنها را نپذیرید و باز هم به تماشای تلویزیون بنشینید ولی در اکثر موارد باعث عدم دستیابی به برخی امکانات می شود.

در اینجا بر اساس برند توضیح خواهیم داد که هرکدام چه اطلاعاتی را زیر نظر می گیرند و چگونه این گزینه را در تلویزیونتان غیرفعال کنید و در صورت انجام این کار چه چیزهایی را از دست خواهید داد.

سامسونگ: اگر با شرایطش موافقت کرده باشید شما را زیر نظر میگیرد و اگر آن را نپذیرید نمی توانید به خدمات تلویزیون هوشمند دسترسی داشته باشید. اما با وجود موافقت هنوز هم می توانید گزینه تحت نظر گرفتن فعالیتهای خودتان را توسط سامسونگ غیر فعال کنید. برای این کار باید از پذیرفتن "recommendations privacy notice" در منوی تنظیمات اسمارت هاب خودداری کنید.

ال جی: چون این شرکت تحت نظر گرفتن فعالیتها را از سپتامبر 2014 متوقف کرده است گزینه غیرفعال کردن آن را برداشته است. اما شرایط و قوانین ال جی هنوز به او این اجازه را میدهد تا شما را زیر نظر بگیرد و اگر با آن موافقت نکنید نمی توانید به هیچ برنامه و یا بازار برنامه های ال جی دسترستی پیدا کنید ولی از مرورگر وب می توانید استفاده کنید.

پاناسونیک: اگر با قوانین آن موافقت نکنید نمیتوانید به هیچ یک از برنامه ها مرورگر وب و محتواهای پیشنهادی دسترسی داشته باشید ولی در صورت موافقت می توانید گزینه تحت نظر گرفتن فعالیتهایتان را غیرفعال کنید.
اینکار باید از این قسمت انجام شود :"Menu > Network > My Home Cloud settings > Notice > Stop collecting information"
 
سونی: این برند هم مانند سایرین فعالیت های شما را تحت نظر میگیرد اما نه برای ارسال تبلیغات روی دستگاه شما بلکه برای ارائه پیشنهادات. شما می توانید با انتخاب گزینه "Disable Upload Data" در ستاپ آن را غیر فعال کنید.

توشیبا: تا با شرایط وقوانین موافقت نکنید نمی توانید از هیچ کدام از امکانات بهره مند شوید ولی در صورت موافقت می توانید در تنظیمات اسمارت هاب وارد Log Upload agreement شده و بر روی disagree کلیک کنید.
با این کار پیشنهادات و توصیه ها از طرف سازنده و ای پی جی را از دست میدهید ولی از سایر امکانات می توانید استفاده کنید.


آیا تلویزیون هوشمندتان در حال گوش کردن به حرف های شماست؟

برخی تحقیقات در سال 2013 و 2014 نشان داد که تلویزیون های سامسونگ و پاناسونیک داده های صوتی را به صورت کد نشده روی اینترنت میفرستند و این یعنی که اگر وای فای شما امن نباشد و کسی به آن دسترسی پیدا کند می تواند آنچه را که به تلویزیونتان می گویید بشنود.
سامسونگ ادعا کرد که تا پایان مارچ 2015 آپدیتی را ارائه می دهد که داده های صوتی را کد شده به اینترنت بفرستد و هر دستگاهی که مجهز به آخرین آپدیت باشد دیگر چنین اشکالی نخواهد داشت.
پاناسونیک هم اعلام کرد که این مشکل را برطرف میکند.

امنیت تلویزیون های هوشمند

وقتی هر دستگاهی به اینترنت متصل میشود بسیار مهم است که از جنبه های منفی دنیای آنلاین مثل هکرها آن را حفاظت کنیم.
اینجا چند تکته برای بالا بردن امنیت تلویزیون ها آورده ایم:
غیر فعال سازی کوکی ها، ایمن سازی شبکه، استفاده از پسوردهای قوی برای مودم

12345